Červenec 2008

historie

14. července 2008 v 19:09
Historie plemene HOVAWART
Podíváme-li se zpět do minulosti, zjistíme, že první zmínky o hovawartovi se objevují už ve středověku. Poprvé to bylo v roce 1280 např. ve spisech Sachsenspiegel a Schwabenspiegel. Na počátku minulého století už však nikdo nedokázal jednoznačně potvrdit, jak onen popisovaný "hovewart" vlastně vypadal.Dále se tento název vyskytuje také v literatuře 13. a 14. století a podobní psi jsou rovněž vyobrazeni vedle psů loveckých i na dobových obrazech.
Kurt F. König cíleně započal s čistokrevným chovem hovawartů. Tomu však předcházela nutnost zregenerovat původní plemeno.V odlehlých vysokohorských oblastech a vesnicích vyhledával typově podobné psy s požadovanými znaky, kteří se následně stali zakladateli jeho chovu. König však kladl důraz hlavně na povahové vlastnosti. Hovawart měl být odvážný, odolný a schopný i bez jakéhokoliv výcviku zcela přirozeně ochránit v případě potřeby jak majetek svého majitele, tak i jeho samotného. Nakonec tomu napovídá i jeho samotný název plemene. Hovawart nebo také hovewart, hofwart apod. je zkomolenina německých slov "Hof" a "warten". "Hof" znamená dvůr a "warten" hlídat nebo také čekat.
Skutečnost, že toto plemeno zůstalo dlouho bez širšího zájmu, mělo svoji výhodu - ušlo tak šlechtění a chovatelskému přeformování na základě módních vlivů a tím se udrželo ve své původní povaze, kterou se vyznačovalo: ostražitost, nebojácnost a zachování si přirozených instinktů. Jde tedy o plemeno (jedno z mála) relativně přirozené a nepřešlechtěné.
Počátek vlastního čistokrevného chovu začal roku 1922. Významnými spolupracovníky pana Königa byli i další chovatelé jako např. Busch, Geiser, Krüger, Becker, Veckenstedt a Barniske, kteří spolu s ním téhož roku založili v německém Thale první chovatelský spolek hovawartů. Plemenná kniha byla založena v roce 1936 a následujícího roku byl hovawart jako plemeno oficiálně uznán FCI.
V bývalé ČSFR, byl první vrh štěňat zapsán dne 10. 3. 1986 v chovatelské stanici "z Páralovy zahrady" pana ing. Luďka Nováka. Samostatný klub majitelů a chovatelů plemene hovawart byl založen po tříletém úsilí dne 31. 3. 1990. Do dneška bylo odchováno přes 4 500 jedinců, ročně se počty zvyšují o cca 500, v klubu je organizováno přibližně 700 členů z ČR i zahraničí.
Toto je něco málo z historie plemene. Více najdete na http://www.hovawart.cz/hovawart/historie

Neděle 29.6.2008

1. července 2008 v 14:30 | Lucik93 |  Deníček
V neděli jsme se byli podívat s Anuschkou na malé štěňátko bigla. Anuschka by jsi s ní pořád hrála, ale jelokož je Bea ještě malá, tak musela být Anuschka opatrná.. Moc jí to sice nešlo, ale snažila. Poté co jsme se rozloučili s Beou a její paničkou Petrou, šli jsme se vykoupat, protože bylo opět vedro. Anuschka tam poprvé začala plavat. Odpoledne se na Anuschku přijela podívat majitelka chovatelské stanice Hali Gali ( http://www.haligali.cz/ ). Tereza přijela ještě s Ailynkou ( Anuschky sestrou). Aily je podstatně větší, ale Anuscha je silnější , takže ji bez problému přeprala.
Anuschka:
Anuschka a Aily: